Spermiyogram & Kruger Testi

Spermiyogram & Kruger Testi

Sperm spermiogram kruger testi, çocuk sahibi olamayan ebeveynlerde, erkeklerin üreme potansiyelini incelemek için mikroskobik inceleme yapılabilmesi için yapılır.

Spermiyogram &Kruger Sağlık sektörünün en tecrübeli ekiplerinden bir tanesini bünyesinde barındıran Özel Yüzüncüyıl Hastanesi Laboratuvarları (özel laboratuar ankara) ankara tıp laboratuvarlarında deneyimli uzman kadrosu eşliğinde otoanalizörde yapılmaktadır.

Sperm Spermiogram Kruger Testi Nedir?

Sperm spermiogram kruger testi, çocuk sahibi olamayan ebeveynlerde, erkeklerin üreme potansiyelini incelemek için mikroskobik inceleme yapılabilmesi için yapılmaktadır.

Çocuk sahibi olamama durumları hem erkeklerde hem de kadınlarda ortaya çıkan sorunlardan kaynaklıdır. Kadınlara ve erkeklere yapılan testlerin değişkenlik göstermesinden dolayı erkeklere spermiogram testi yapılır. Tedavi başlanabilmesi için yol gösterici test olarak da bilinir.

Sperm sayılarında görülen oranların düşük çıkması, çeşitli sebeplerden dolayı karşımıza çıkar. Fakat günümüz şartlarında modern tedavi sayesinde pek çok sorun çözüme kavuşturulmuş oluyor. Oldukça güvenilir ve başarılı sonuçlar elde edebilmek mümkündür.

Çocuk sahibi olmak isteyen ebeveynlerin endişeleri arasında kısırlık yer alıyor. Bunun için erkeklerin üreme potansiyelini inceleyebilmek için sperm spermiogram kruger testi, yapılır.

Sperm Spermiogram Kruger Testi Nasıl Yapılır?

İşlemin başarılı ve güvenilir sonuçlanabilmesi için tam donanımlı hastanelerde uzman hekimler tarafından gerçekleşmesi gerekir. Erkek hastalara yapılacak olan spermiogram kruger testi, için sperm örneğinin toplanması gerekir.

Örnekler 2-5 gün arasında uygulanan cinsel perhiz sonrasında gerçekleşmesi gerekir. Örneğin hastane ortamında verilmesi daha uygundur. Mastürbasyon ile örnek veremeyecek olan kişiler için semen analizi ile işlem gerçekleştirilebilir.

Burada özel prezervatiflerin kullanılması sonucunda partner yardımı ile toplanan örneklerdir. Toplanan örneğin 1 saat içinde hastanenin laboratuvar ortamına götürülmesi gerekir.

Sperm (Semen Analizi) Neden Yapılır?

Eşlerin korunma yöntemlerine başvurmadıkları durumlarda, düzenli olarak cinsel ilişkiye girerler. Fakat bunun sonucunda bir türlü çocuk sahibi olamazlar. Bu gibi durumlarla karşı karşıya kalınması durumunda mutlaka spermiogram kruger testi, yapılması gerekir.

Günümüz şartlarında gerçekleştirilen geç yaştaki evliliklerde çocuk sahibi olma durumlarında da yaş ilerlemiş oluyor. Eşler için yapılan muayenelerin gerçekleşmesi gerekir. Erkeklerinde fiziksel muayeneden sonra hormon testi yapılmalıdır.

Kimler Sperm Testi Yaptırmalı?

Üreme sorunu yaşayan, düzenli cinsel ilişkiye girilmesine rağmen 1 yıldır çocuk sahibi olamayan kişilerin ön muayene sonrasında spermiogram kruger testi, yaptırması gerekir. Bu durum erkekler için geçerli olduğundan dolayı erkeklere uygulanabilir. Ayrıca tüp bebek tedavisinde de bu test kullanılabilir.

Sperm Spermiogram Kruger Test Sırasında Nelere Dikkat Etmeli?

Toplanacak olan sperm örnekleri için verilen kaplar verilir. Bu kaplarda sperm numunesi toplanması durumunda parmak veya penisin değmemiş olması gerekir.

Yapılacak olan spermiogram kruger testi, için işlem sırasında kayganlaştırıcı, sabun ve bu tarz maddelerin kullanılmasından kaçınmak gerekir. Sperm toplanma sırasında menin hepsi kabın içinde toplanmış olması gerekir. Aksi durumlarda testin sonuçlanması sırasında farklı sonuçlar ile karşı karşıya kalınabilir.

Spermin numunesi toplandığı sırada eğer bir sorun ile karşı karşıya kalındıysa mutlaka bu durumu laboratuvar görevlilerine bildirmeniz gerekir. Sperm örneği hastane ortamında verilemiyorsa, IVF bölümü ya da laboratuvar görevlilerine haber verilerek, uygun yöntemler konuşulmalıdır.

Sperm Spermiogram Kruger Testi Sonuçları Nasıl Olmalı?

Laboratuvar ortamında gerçekleştirilen spermiogram kruger testi, sonuçlarındaki değerler ele alınır. Eğer 0 değer ise hareketsizliği, 4 değerinde ise hareketlilik anlamında gelir.

Morfolojik açısından değerlendirilmesi sonucunda görünüm, boyut, şekil, üremeye uygun ve hasarsız olması gerekiyor. Yapılan değerlendirmeler sonucunda, Kruger kriterlerine göre kötü şekilli spermlerin sayısı %85 oranında az olması gerekiyor.

Spermiyogram /Sperm Testi Kaç Günde Çıkar?

Laboratuvar ortamında gerçekleştirilecek olan spermiogram kruger testi, için yaklaşık olarak bir saatlik değerlendirme sonucunda işlem tamamlanmış olur. Sonrasında morfolojik değerlendirme işleminin gerçekleşebilmesi için spermler boyanır.

Boyanan spermlerin mikroskop altında daha iyi incelenebiliyor. En az 100 hücre değerlendirildiği için şekil bozukluğu ve yapısal özellikler burada incelenmiş olur. Sonuçların alınabilmesi için yaklaşık olarak ertesi günde sonuçlanması mümkündür.

Sperm Kalitesi İçin Dikkat Etmeniz Gerekenler

Hastaya yapılacak olan spermiogram kruger testi, için olumlu sonuç alabilmek adına bazı durumlara dikkat edilmesi gerekir. Spermler çevresel koşullardan etkilenebiliyorlar. Bunun için kaliteli sperm için kesinlikle fast food tüketimi, alkol, sigara kullanmaktan kaçınmak gerekir.

Düzenli bir çalışma ortamının sağlanması önemlidir. Kısırlık sorunları arasında aşırı sıcaklar yer alıyor. Bunun için sıcaktan uzak durmak gerekir. Cinsel yolla bulaşmış olan hastalıklarında sperm hareketliliğini azaltan bir diğer durumlardır.

Sperm Spermiogram Kruger Testi Sonrasında Olası Tanı Nedir?

  • Oligospermi; menideki sperm sayısının az olduğu anlamına gelir.
  • Oligoastenospermi; sperm hareketliliği ve sayısında düşüklük,
  • Teratospermi; şekil bozukluğundan kaynaklı olarak sperm miktarının az görülmesi,
  • Normospermi; sperm hücrelerinin hareketli, sağlıklı ve canlı olması,
  • Azospermi; semen içeriğinin içinde sperme rastlanmadığı,
  • Astenospermi; sperm hareketliliğinde görülen düşük miktar.

Sperm Kalitesini Olumsuz Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Erkek üreme fonksiyonlarındaki spermlerde görülen miktarın kalitesi ve miktarını etkileyen çeşitli sebepler vardır. Bunların en başında kişinin kullandığı alkol ve sigara durumlarıdır. Sperm hücrelerinde işlevini kaybetmesi ve deforme olmasına sebep olur.

Alkol tüketimi sperm üretiminin olumsuz yönde etkilenmesine sebep olur. Yiyeceklerin ve içeceklerin sağlıklı tüketilmesi gerekir. Özellikle fast food tüketiminden kaçınmak gerekir. Doymuş yağ asitleri spermin kalitesini düşüren durumlardan biridir.

Sperm Testi Fiyatları ?

Çocuk sahibi olmak isteyen kişiler hastaneye başvurur. Bunun için en iyi ve başarılı olan uzman hekimlerden yardım almak isterler. Yapılan araştırmalar sonucunda elde edilen uzman hekimlerden yardım alınmak isterler.

Fakat bunun için spermiogram kruger testi, fiyatı hakkında kesin olarak bilgi alamazlar. Bunun için karar verilen uzman ile görüşme sağlayarak, fiyat bilgisi alınabilir.

Çocuk sahibi olmak için güvenilir ve başarılı hekimlerden yardım alınması önerilir. Sperm spermiogram kruger testi fiyatları 2023 hakkında bilgi almak için bizlere 0312 284 44 77 telefon numarasından  hemen ulaşabilirsiniz.